W dniu 27.04.2019 r. o godz. 8:00 na terenie byłej jednostki wojskowej znajdującej się między Libiążem a Bobrkiem odbyły się IX Powiatowe Manewry Ratownicze im. st. ogn. S. Skrzydlewskiego. Teren manewrów zostały użyczony przez  Agencję Mienia Wojskowego Oddział Regionalny w Krakowie, a organizatorem manewrów była Komenda Powiatowa PSP w Chrzanowie oraz Starostwo Powiatowe w Chrzanowie.

 W manewrach wzięło udział ponad 100  druhów z 19 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu chrzanowskiego. Ćwiczący druhowie mieli mozliwość sprawdzić swoje umiejetności podczas realizowania przygotowanych przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Chrzanowie czterech epizodów.

Pierwszy epizod zakładał, że podczas wykonywanych prac konserwacyjnych w studzience kanalizacyjnej doszło do emisji siarkowodoru i zasłabnięcia pracownika. Zadaniem ratowników była ewakuacja poszkodowanego ze studzienki i udzielenie mu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

DSC 0456

DSC 0434

Kolejny scenariusz dotyczył zderzenia trzech pojazdów osobowych i rozszczelnienia instalacji LPG, którą zasilany był jeden z pojazdów, a następnie zapłonu gazu. Zastępy przybyłe na miejsce zdarzenia musiały ugasić pożar, a następnie przy użyciu narzędzi hydraulicznych wykonać dostęp do uwięzionych osób i udzielić poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy.

DSC 0411

DSC 0454

Trzecim epizodem był pożar pokoju hotelowego na skutek nieprawidłowej eksploatacji turystycznej kuchenki gazowej. Zadaniem ratowników było ugaszenie pożaru i ewakuacja osoby z jednego z pomieszczeń.

DSC 0421

DSC 0427

Czwarty epizod manewrów zakładał pożar pokrycia dachowego na budynku kotłowni. Ratownicy mieli za zadanie ugasić powstały pożar oraz przeszukać zadymione pomieszczenie kotłowni i ewakuować odnalezioną tam osobę poszkodowaną.

DSC 0474

DSC 0405

Oprócz jednostek OSP w manewrach wziął udział zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego ze Szpitala Powiatowego w Chrzanowie. Podczas podsumowania manewrów rozjemcy z KP PSP w Chrzanowie przedstawili ocenę realizacji przez ćwiczące grupy poszczególnych epizodów. Na miejscu manewrów obecni byli Komendant Powiatowy PSP w Chrzanowie st. kpt. Andrzej Dybał oraz przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie st. kpt. Marcin Kwiatek, którzy wysoko ocenili zarówno organizację manewrów jak i poziom wyszkolenia ćwiczących druhów.