W dniach od 30.07.2018 r. do 02.08.2018 r. na Starorzeczu Wisły w Rozkochowie odbył się XIX obóz dla MDP powiatu chrzanowskiego "Pomocna Dłoń 2018" zorganizowany przez OSP w Rozkochowie. W czterodniowym wypoczynku wzięło udział 55 dzieci z powiatu chrzanowskiego, które brały udział w zajęciach i szkoleniach przygotowanych przez kadrę oraz zaproszonych gości.

W pierwszy dzień obozu uczestnicy mogli zapoznać się ze sprzętem gaśniczym, udostępnionym wraz z samochodem przez OSP Młoszowa. Kadra zadbała także o przypomnienie zasad przebywania na terenie obozowiska, a także przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wypadków komunikacyjnych. Uczestnicy brali także udział w zajęciach z musztry strażackiej, której efekty zostały zaprezentowane podczas uroczystego rozpoczęcia obozu, które odbyło się po południu. Uczestników przywitali Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Chrzanowie st. kpt. Andrzej Dudziak i Wójt Gminy Babice Radosław Warzecha. 

DSCN0691

DSCN0729

Kolejny dzień rozpoczął się od przypomnienia zagadnień z Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Następnie uczestnicy obozu wzięli udział w zajęciach z ratownictwa wysokościowego, gdzie poznali podstawowe węzły ratownicze, a także przypomnieli sobie w teorii i praktyce jakie zastosowanie mają gaśnice. W ramach zajęć plastycznych uczestnicy przygotowali także własnego pomysłu fotobudkę związaną tematycznie z obozem. Obozowisko odwiedzili także funkcjonariusze WRD Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie z tematyczną prelekcją nt. bezpieczeństwa podczas wypoczynku oraz zagrożeń czyhających na młodzież w czasie wakacji. W trakcie zajęć obóz odwiedzili członkowie MDP z OSP Janiszewice. Przedstawili oni swój projekt pt. "Zagrajmy w Strażopoly", czyli grę planszową związaną tematycznie ze strażą pożarną. 

P7312212

P8012330

Środa to dzień wycieczki. Młodsza grupa, pozostała na terenie obozowiska, biorąc udział w grach i zabawach, a także zajęciach plastycznych, podczas których powstały kartonowe repliki samochodów gaśniczych. Starsza grupa skorzystała z zaproszenia Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej i zwiedziła Komendę, gdzie obejrzała zarówno budynek, jak i najciekawszy sprzęt, którym dysponuje bielska jednostka. Po powrocie uczestników czekały zajęcia z druhami OSP Kraków-Przewóz oraz psem poszukiwawczym Neo, którzy przekazali informacje na temat pracy z psem, zachowania się podczas ataku agresywnego psa oraz zaprezentowali  metody poszukiwania osób zaginionych z wykorzystaniem psa poszukującego.

DSC 0827 

DSC 0835

Ostatni dzień obozu to wizyta strażaków z JRG PSP w Chrzanowie, którzy przygotowali zajęcia z ratownictwa wysokościowego, pokaz wyrzutu rozgrzanego oleju, a także omówili i pokazali w praktyce sposób gaszenia pożaru przy pomocy gaśnic proszkowych. Na zakończenie obozu uczestnicy zgromadzili się na uroczystym apelu, który uświetnił swoją obecnością Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie st. bryg. Marek Bębenek oraz Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Chrzanowie st. kpt. Andrzej Dudziak. 

 DSCN0302

DSCN0273