24 marca 2018 r. o godz. 10.00 do SKKP w Chrzanowie wpłynęło zgłoszenie od jednego z uczestników obozu harcerskiego znajdującego się w lesie Libiążu o zdarzeniu jakie miało miejsce na terenie obozowiska. Przez teren obozu przeszła silna wichura powalając drzewa i niszcząc obozowisko wskutek czego około 30 uczestników zostało poszkodowanych. Tak zaczęły się VIII Powiatowe Manewry Ratownicze im. st. ogn. S. Skrzydlewskiego, których organizatorem była Ochotnicza Straż Pożarna w Chrzanowie, Komenda Powiatowa PSP w Chrzanowie i Starostwo Powiatowe w Chrzanowie.

Działania ratowników polegały na ewakuacji i udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym na obozowisku, ratownicy musieli za pomocą pilarek udrożnić przejścia i wykonać dostęp do poszkodowanych. W trakcie działań okazało się, że część osób ewakuowała się samodzielnie i przebywali oni w pobliskim domku ogrzanym nagrzewnicą. Wskutek awarii urządzenia doszło do masowego zatrucia tlenkiem węgla osób przebywających w domku. Ratownicy zmuszeni byli dokonać segregacji poszkodowanych i zająć się nimi do przyjazdu Zespołów Ratownictwa Medycznego.

Kolejnym epizodem, który wydarzył się w trakcie działań to wypadek z udziałem 3 pojazdów osobowych. Dwa z nich zderzyły się czołowo, trzeci uległ zapaleniu. We wszystkich pojazdach znajdowały się osoby poszkodowane. Zastępy przybyłe na miejsce musiały ugasić pożar oraz za pomocą urządzeń hydraulicznych wykonać dostęp do poszkodowanych, którym następnie udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Ostatnim zdarzeniem był pożar budynku magazynowego mieszczącego się na terenie stacji kontroli pojazdów. W obiekcie zadymionym znajdowały się osoby poszkodowane. Zadaniem ratowników było ugaszenie pożaru, odnalezienie osób poszkodowanych i udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przekazania Zespołom Ratownictwa Medycznego.

W działaniach brało udział 19 zastępów OSP z terenu powiatu chrzanowskiego, 2 zastępy PSP oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego i przedstawiciele Nadleśnictwa Chrzanów.

Po zakończonych działaniach dokonano podsumowania i omówiono wnioski na podstawie popełnionych przez strażaków błędów.

W czasie manewrów na miejscu działań obecny był z-ca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Marek Bębenek, Komendant Powiatowy PSP w Chrzanowie st. kpt. Andrzej Dybał oraz z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Chrzanowie st. kpt. Andrzej Dudziak.

Opracował: kpt. Grzegorz Michalczyk

2

manewryratown2018 015

manewryratown2018 028

manewryratown2018 037

manewryratown2018 051

manewryratown2018 058

manewryratown2018 060

manewryratown2018 062

manewryratown2018 065